RSS
 

Borówka amerykańska- mała kulka pełna skarbów

15 sie

Ostatnio w swojej kuchni bardzo często używam borówek do omletów, owsianki, czy twarogu. Zdaje sobię sprawę, że jest to owoc bardzo wartościowy i pełen witamin. Postanowiłam jednak przyjrzeć się jej bliżej. Oto co ciekawego znalazłam o niej w czeluściach internetu…

Owoce borówki amerykańskiej wyróżniają się przede wszystkim wysoką wartością dietetyczną i dużymi zasobami ważnych składników odżywczych, co sprawia, że są cennym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. W 100g znajdują się tylko 63kcal, a ponad 80% to woda. ead9a4fb1500d258Niebieskie owoce dostarczają naszym organizmom minerały takie jak selen, cynk, miedź i mangan.

Zawiera ona też znaczne ilości związków antyoksydacyjnych. Są to substancje chroniące organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników wpływających na rozwój, np. chorób nowotworowych.

Kolejną ich cechą jest to, że zawierają również wiele substancji biologicznie czynnych oraz enzymówobniżających poziom cholesterolu. Tak więc borówki, dzięki swoim właściwościom, pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym i chorobom krążenia.

 Poza tym obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększające ryzyko zawału i chorób krążenia, gdyż oczyszczają naczynia krwionośne oraz wzmacniają tętnice i żyły.  Borówki uznano za eliksir młodości i znalazło to potwierdzenie w testach prowadzonych na zwierzętach, gdzie osobniki karmione borówkami zachowywały przez dłuższy czas lepszą sprawność ruchową i pamięć oraz duże zdolności poznawcze. Podobny wpływ borówka ma zresztą na ludzi - chroni komórki nerwowe przed stresem, co poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.
Najnowsze badania dowiodły, że jedzenie owoców borówki przyspiesza również regenerację komórek nerwowych malejącą w starszym wieku, a nawet indukuje tworzenie się nowych komórek. Ma topozytywny wpływ na pamięć, opóźnia procesy starzenia się oraz poprawia wygląd skóry, która dłużej zachowuje swoją młodość.
 W owocach borówki znajdują się również związki zwane proantycyjanidami, które zapobiegają infekcjom dróg moczowych, gdyż zmniejszają zdolność bakterii do przylegania do ścian przewodów moczowych. Od wielu lat znane jest też regeneracyjne działanie owoców borówki na wzrok. Spożywanie ich i picie soku borówkowego poleca się szczególnie kierowcom samochodów oraz osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem.
 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii porady, warzywa i owoce

 

Tags:

Dodaj komentarz