RSS
 

Żurawina i jej cudowne właściwości

29 maj

(tapeciarnia.pl)107687_serce_dlonie_zurawinaŻurawina pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Jej owoce były używane do różnych celów, zarówno jako środek leczniczy, ale także przedłużający trwałość innych produktów np. mięsa.
Sezon na żurawinę jest bardzo krótki, dlatego najczęściej jest ona spożywana w formie przetworzonej. Oczywiście najlepsze jest świeża żurawina, trudno dostępna na naszym rynku. Można jednak bez trudu zaopatrzyć się w żurawinę suszoną, dżemy i soki z żurawiny czy preparaty farmaceutyczne zawierające koncentrat z suszonej żurawiny.

Dawniej stosowano ten owoc w walce z przeziębieniem, chorobami jamy ustnej, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, chorobami reumatoidalnymi i wieloma innymi schorzeniami. Owoce żurawiny znane były indiańskim plemionom jako środek odkażający i odtruwający.

Owoce żurawiny zawierają ogromną ilość korzystnych witamin i minerałów. Znajdziesz w nich duże ilości błonnika, witamin z grupy B, witaminę C, E oraz karoten. Co więcej, owoce bogate są także w sód, potas, fosfor, wapń, magnez, jod, a nawet żelazo. Żurawina nie bez powodu może pełnić funkcję głównego składnika eliksiru młodości. Zawiera ona bowiem antyoksydanty (flawonoidy), które są odpowiedzialne za opóźnianie procesu starzenia się komórek.

Do głównych atutów żurawiny można zaliczyć działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dlatego często zalecana jest w profilaktyce infekcji i zakażeń. Dzięki obecności substancji antyoksydacyjnych (flawonoidy, witamina C i E), żurawina znajduje swoje zastosowanie również w przeciwdziałaniu chorobom serca, układu krążenia i miażdżycy. Jej zadaniem jest wspomaganie utrzymywania prawidłowych wartości „dobrego” cholesterolu, czyli HDL. Co więcej, żurawina wykazuje działanie detoksykacyjne, co wiąże się z przyspieszeniem usuwania zbędnych toksyn z organizmu

Owoce żurawiny zawierają kwas chinowy. Jest on szczególny ponieważ w postaci niezmienionej zostaje wydalany z naszego organizmu wraz z moczem. Jego obecność sprawia, że mocz ma lekko kwaśny odczyn, co zapobiega łączeniu się jonów wapnia i fosforu w nierozpuszczalne związki. Tym samym chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych.

Picie soku z żurawiny w znaczący sposób wspomaga niszczenie bakterii H. pylori, głównych winowajców choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Antybiotykoterapia w  tym przypadku, jest skuteczniejsza jeśli dodatkowo podczas niej wypija się sok z żurawiny

Mimo swoich dobroczynnych właściwości, żurawina nie jest niestety dla każdego. Po pierwsze zawiera ona szczawiany. Jeśli szczawiany występują w zbyt dużej koncentracji wykazują tendencje do krystalizacji. Dlatego też osoby z istniejącymi już i nieleczonymi kamieniami nerkowymi powinny unikać produktów zawierających tę substancję. Poza tym szczawiany utrudniają wchłanianie jelitowe wapnia. Z tego względu spożywanie żurawiny nie jest wskazane dla osób z osteoporozą. Po drugie żurawiny powinny unikać osoby przyjmujące leki zawierające warfarynę. Jest to lek o działaniu przeciwzakrzepowym Substancje zawarte w żurawinie utrudniają usuwanie warfaryny z organizmu, co wzmaga jej działanie i może przyczyniać się do wystąpienia krwotoków.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii porady, warzywa i owoce

 

Tags:

Dodaj komentarz